Udělení titulu Osobnost roku a představení „NOVICŮ“ Rytířského Řádu Modréj Trnky

Součástí doprovodného programu soutěže „O nájlepší IMG_6403avalašskú slivovicu“, konané dne 18. 2. 2017,  bylo slavnostní udělení Osobnost roku a představení „NOVICŮ“ Rytířského Řádu Modréj Trnky .

Titul Osobnost roku předává náš spolek osobnostem, kteří se svou prací a činností zasloužili o propagaci Valašska.

V letošním roce byla udělena dvě ocenění:
– paní Marii Orságové – za mimořádně úspěšné sportovní výsledky ve vzpírání v kategorii Masters, kde získala na mistrostvích ČR 17 titulů, na ME 15 zlatých medailí a na MS 7 zlatých, 2 stříbrné a jednu bronzovou medaili. Za ty to mimořádné výsledky byla zařazena v roce 2004 do Evropské síně slávy Masters a v roce 2012 do Světové síně slávy Masters.

– panu Silvestru Kazmířovi „in memoriam“ za dlouholetou práci (mimo svou pracovní profesi) v oblasti valašského nářečí – dialektu, kde poznával, sbíral a shromažďoval tento materiál postupně až celého valašského regionu. Podařilo se mu nashromáždit podklady slovní zásoby k vydání obsáhléhlého česko – valašského slovníku, který do té doby neexistoval. Napsal takémimo jiné knihu o historii obce Halenkov a knihu o šedesátileté historii výroby zbraní ve Zbrojovce Vsetín.

 

„NOVICE“ Rytířského řádu Modréj Trnky představil veřejnosti velmistr řádu p. František Segrádo.IMG_6433a

V letošním roce byl předán glejt „NOVIC“ Rytířského řádu Modréj Trnky paní Marii Orságové – jako první ženě v historii řádu a panu Augustinu Krystyníkoví – koláři z Nového Hrozenkova za dosavadní práci v tomto tradičním valašském rukodělném řemesle.
Oba NOVICI budou slavnostně pasovaní letos v srpnu ve Vizovicích na tradičním TRNKOBRANÍ v areálu likérky Jelínek coby partnera Rytířského Řádu Modréj Trnky.
Na rytíře jsou navrhovány osobnosti, které se zasloužily o propagaci Valašska, valašských zvyků, tradic a řemesel a svou prací i činností důstojně Valašsko reprezentují.