Ze Semetínské medolízačky 2021

Celkem 25 vzorků medu od 14 producentů z Valašska a okolí hodnotili včelaři, ale i laická veřejnost na druhém ročníku Semetínské medolízačky. Ten se uskutečnil v pondělí 5. července v semetínské hospůdce Maldovka.

 

Vypsány byly celkem čtyři kategorie. Cenu včelařského kolegia si odnesl Vladimír Skácal, Cenu veřejnosti Michal Koňařík, Cenu města Vsetín Jaromír Tomaštík a Cenu hostitelské Maldovky pak Miroslav Bařina. Ten současně spolu s Petrem Vičanem a Petrem Chytilem obdržel titul Zasloužilý včelař Valašska za dlouholetou a výraznou propagaci včelařství.
 
„Hlavním záměrem tohoto setkání včelařů v rámci ochutnávky medů bylo zvýšení informovanosti návštěvníků o jedinečném životě včel a poznávání jejich produktů, zejména medu,“ vysvětlil význam akce její hlavní organizátor Medolízačky Petr Chytil, který přítomné seznámil s pestrou škálou činností semetínských včelařů. Z jejich aktivit lze vybrat například mikroskopování nemoci včel na nosemu appis a creane, praktické vytváření oddělků, přelarvování či praktické využívání organických kyselin při léčení včelstev. V boji s roztočem kleštíkem včelím nepoužívají tvrdou chemii a jejich snaha směřuje k uzavřenému oběhu vosku.
 
Ke zdárnému průběhu akce přispěl i fakt, že nad ní převzal záštitu starosta Vsetína Jiří Růžička a podpořili ji účastí místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová a zástupci Spolku pro zachování valašských tradic.
 
 
Michal Horský
(www.mestovsetin.cz)
 

 

 

Výsledky:

Cena kolegia:
1. Vladimír Skácal
2. Petr Chytil
3. Vladimír Stančík

Cena veřejnosti:
1. Michal Koňařík
2. Jaromír Tomaštík
3. Petr Chytil

Cena města Vsetín:
1. Jaromír Tomaštík
2. Michal Koňařík
3. Petr Chytil

Cena Maldovky:
1. Miroslav Bařina
2. Veronika Putalová
3. Michal Koňařík

Udělení Zasloužilého titulu Včelař Valašskaza dlouholetou a výraznou propagaci včelařství na Valašsku

  • Miroslav Bařina z Liptálu
  • Petr Vičan z Vigantic
  • Petr Chytil ze Semetína